Ana sayfa E Posta

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

l
  Kurumsal Faaliyet Alanlarımız Referanslar Kariyer İletişim  
Faaliyet Alanlarımız
 
Faaliyet Alanlarımız
 
Uzay Kafes Sistemler
 
Çelik Yapılar
 
Yapım (İnşaat) İşleri
 

 
 
Faaliyet Alanlarımız  »  Uzay Kafes Sistemler
 

 UZAY MODUL UZAY KAFES SİSTEMİ 
UZAY MODÜL ÖZELLİKLERİ
 
 
UZAY MODÜL KULLANIM ALANLARI
 
 
 
 
 
Süratli etüd / projelendirme ve çözüm
 
Spor Salonları
Zaman ve maliyet ekonomisi
 
Stadyumlar
Prefabrik uygulama kolaylığı
 
Yüzme Havuzları
Projelendirmede özgün tasarım serbestliği
 
Pazaryerleri
Geniş açıklıkları taşıyıcısız geçebilme imkanı
 
Fabrika ve Depo Binaları
Yapının durumuna göre dört tarafta konsollar oluşturabilme
 
Alışveriş Merkezleri
Havalandırma ve aydınlatma sistemleri ile birlikte uygulama kolaylığı
 
Havalimanları
İç mekanlarda asma tavan olarak kullanabilme
 
Uçak Hangarları
Dekoratif amaçlı mekanlar yaratabilme
 
Tiyatro ve Opera Binaları
Değişken modül ve yükseklik imkanları
 
Fuar Alanları
Fonksiyonel kullanım kolaylığı
 
Benzin İstasyonları
Her türlü çatı kaplama malzemeleriyle birlikte uygulama avantajı
 
Otobüs Terminalleri
İmalat kalitesi ve montaj kolaylığı
 
Otel, Lobi Atriumları
R.A.L. Kataloğundan sınırsız renk seçeneği
 
Kafeterya ve Diskolar
Korozyona karşı yüksek dayanıklılık
 
Konferans Toplantı Salonları
Sistem elemanlarının depolanma ve nakliye avantajı
 
Sundurmalar
Estetik görünüm
 
Bina Girişleri
 
 
 
Üst Geçitler

                                           

                                           UZAY KAFES SİSTEM TEKNİK ŞARTNAMESİ

 

 

A-) HESAP METODU         :

 

     Uzay Kafes Sistem hiperstatik olması nedeni ile basitleştirici hiçbir kabul yapılmadan bilgisayar yardımı ile çözülür. Bilgisayar programı Matris-Deplasman sistemiyle çalışır. Analiz çıkışları alınan bir projenin, düğüm noktalarının x,y,z deplasmanları, çubuk kuvvetleri, seçilen boru kesitleri, mesnet reaksiyonları ve çubuklardaki gerilmeleri alınabilir.  Yükler düğüm noktalarındaki küreler sayesinde borulara (bağlantı elemanı) aktarılır. Bu durumda bağlantı elemanları sadece eksenel basınç veya çekme kuvveti alırlar. Uzay sistem borularında moment doğuracak, boru eksenine dik doğrultuda yükleme yapılmaz. Düğüm noktaları dışında hiçbir elemana,  harici yüklerin gelmesi önlenmelidir.

 

     İmalat ve Montaj projeleri bilgisayar yardımı ile, daha önceden elde edilen verilere uygun olarak hazırlanır.  Uzay Kafes sistemin mesnetlendiği duvar, kolon, döşeme ve bitişik yapılar ile ilgili mesnetleme ve ankraj detayları verilir.   

 

Uzay Kafes Sistem Statik hesabında alınan yük kriterleri :

 

a) Zati Ağırlık            

- Uzay Kafes sistem

- Aşık sistemi

- Kaplama


b) Hareketli Yük

c) Servis Yükleri        

- Havalandırma
- Aydınlatma
- Kablo Kanalları
- Asma Tavanlar
- Kedi Yolları
- Tesisat Yükleri
- Noktasal Konsantre Yükler

d) Kar Yükü

 

e) Rüzgar Yükü

f) Deprem Etkisi

g) Sıcaklık Etkisi

 

    Yükler TS 498’e göre alınır, ancak yöreye göre iklim şartları dikkate alınarak idarenin istediği oranda arttırılabilir.

   

 

 

B-) PREFABRİKE UZAY KAFES SİSTEMİ MEYDANA GETİREN ELEMANLAR

 

1-) BORULAR          : Uzay kafes sistemde hesaplar sonucunda tayin edilen kuvvetlere göre çapları ve et kalınlıkları belirlenen borular TSE belgeli DIN EN 10222-1 ve DIN EN 10025’ e göre düşük karbonlu, kaynaklanabilme kabiliyeti yüksek St 37-2 veya St 52-3 Çelik kalitesinde dikişli veya çekme malzemelerdir.


Tablo – 1Çelik Kalitesi

Çekme Gerilmesi

Akma Gerilmesi

St 37-2

37-45 kg/mm2

24 kg/mm2

St 52-3

52-62 kg/mm2

36 kg/mm2

 

Borular hesaplar sonucunda tayin edilen kuvvetlere göre ¾” ve 8” çaplar arasında, TS 301/2 ve DIN 2440’a uygun olarak imal edilirler. Borulara çekme ve basınç kuvveti dışında herhangi bir yük taşıtılmaz. ( Aşık, tesisat, kedi yolu, kablo kanalı vs.)  Borularda statik olarak zayıf bölgeler oluşturmamak için delme işlemi yapılmaz. 


Tablo – 2

Anma Çapı

Dış Çap

Et Kalınlığı

inch

mm

mm

mm

¾”

20

26,9

2,65

25

33,7

3,25

11/4”

32

42,4

3,25

11/2”

40

48,3

3,25

50

60,3

3,65

21/2”

60

76,1

3,65

80

88,9

4,05

100

114,3

4,50

125

139,7

4,85

150

165,1

4,85-6,30

200

219,0

5,60-6,30-8,00


2-) KONİKLER : Boruların iki ucuna kaynatılan adaptörler çekme ve basınç kuvvetlerinin iletilmesinde kullanılırlar. Adaptörler borunun iki ucuna gazaltı kaynağı ile   DIN 18800-1-7 ve DIN 18808’ e uygun olarak kaynatılırlar. Adaptörler St 37, Çelik kalitesi 1010 veya 1020 SAE J403 malzemeden işlenir.Konik başlıkları ile boru malzemesi aynı kalitedeki malzemeden olacaktır.Aşırı yük olan düğüm noktalarında yüklerin aktarılmasının emniyetli bir şekilde yapılabilmesi için boyları gerektiği kadar uzatılabilir. Bu özellik büyük açıklıklarda önem kazanır. 

 


3-) KÜRELER           :Küreler TS 2525-2 EN 10083-2 standardına uygun C45 veya AISI / SAE 1050 malzemeden imal edilirler.                                                                                                                         

Bağlantı elemanlarının cıvatalarla bağlandığı, istenilen açıdan delinme özelliğine sahip, yüklerin aktarıldığı noktalardır. Çapları kullanıldığı projenin, özelliklerine ve aldığı yüklere göre 60 mm ile 350 mm arasında değişir. Kürelerde maksimum 18 adet cıvata deliği açılarak boruların kürelere vidalanması gerçekleştirilir. Küre üretiminde sıcak çelik dövme tekniği ile  malzeme küresel şekle dönüştürülüp arkasından kumlama yöntemiyle yüzeydeki tufal tabakası temizlenir. Bağlantı sistemine göre yüklerin tamamen çekme yada basınç olarak çalışmasına müsaade ederler.

Yapılan kalite kontrol sonucu kabul edilen küreler 80 mikron kalınlığında sıcak daldırma  galvanizle kaplanırlar, istenildiği takdirde polyester elektrostatik toz boya ile de  boyanırlar.

 

 

4-) CIVATALAR                  : Cıvatalar, kullanıldığı borunun aktardığı yüke göre değişik çaplarda ve kalitede belirtilen DIN 13’le uygun ISO dişlidirler. DIN 267 şartlarına uygun 8.8 ve 10.9 kalitelerinde üretilirler. Cıvata başlıkları konik iç çapına göre özel olarak şekillendirilirler. Cıvata boyları istenildiğinde gelen yüklere göre değiştirilebilir, cıvatalar gelen yükleri aynen düğüm noktalarına aktarırlar. 


Tablo – 3

Cıvata Kalitesi

8.8

10.9

Orantısız uzama gerilmesi (%0,2 kalıcı uzamaya tekabül eden akma gerilmesi

64 kg/mm2

90 kg/mm2

Çekme Dayanımı

80 kg/mm2

104 kg/mm2

Minimum nihai bozulma %si

12

9SOMUNLAR :

S355J2G3 (St52-3) kalite alaşımsız çelik ve/veya AISI/SAE 1030 kalite az alaşımlı soğuk ve/veya sıcak haddelenmiş altı köşe malzemeden, talaşlı imalat tekniğiyle üretilirler.

PİM :

20MnB4 kalite alaşımlı çelik malzemeden üretilen pimler silindirik yüzeyine tırtıl çekildikten sonra sertleştirilmiştir.5-) MESNETLER                 : Projesine uygun olarak sabit mesnet, yaylı mesnet ve hareketli mesnet olarak dizayn edilirler. Hareketli mesnetlerdeki kayıcılığı temin etmek için teflon levhalar kullanılır. Teflon levha kalınlıkları gelen yüklere göre belirlenir.

 

 

C-) AŞIKLAR VE AŞIK BAĞLANTI ELEMANLARI    :

 

1-) AŞIKLAR                        : Uzay Kafes Sisteminin üzerine yapılacak kaplama cinsine uygun yüzeyler oluşturmak ve gerekli çatı meyilini sağlamak için, aşık bağlantı elemanları yardımıyla uzay kafes sistem çatıya monte edilirler. Buna göre kutu veya değişik kesitlerde profillerden  seçilirler. Aşıklar ST 37 malzemeden imal edilirler.

 

2-) AŞIK BAĞLANTI ELEMANLARI                  : Aşık sisteme istenilen eğimi vermek için kullanılırlar. Aşık bağlantı elemanları çatının formuna göre çatı kaplaması için, üst başlık kürelerine, cephe kaplaması için üst ve alt başlık kürelerine cıvatalar yardımı ile bağlanırlar. Bağlantı elemanlarının bir ucunda küreye cıvatalanmasını sağlayan adaptör, diğer ucunda ise 2 veya 3 mm saçtan bükülmüş U kesitli eleman bulunur. Aşık bağlantı elemanlarının boyu çatı eğimine göre değişir.        

 

 

D-) KOROZYONA KARŞI KORUNMA   :

 

1-) POLYESTER ESASLI ELEKTROSTATİK TOZ BOYA YAPILMASI

 

      Uzay kafes sistem boruları önce özel banyolarda yağ ve pastan arındırılacaktır.Daha sonra borular 80 mikron kalınlığında film tabakası oluşturacak şekilde polyester esaslı elektrostatik toz boya ile boyanır ve 200 0C lik fırında pişirilerek sertleştirilir. Borularda korozyonu arttırmamak için hiçbir şekilde delme işlemi yapılmaz.

 

     Küreler, 80 mikron sıcak daldırma galvaniz kaplama üzeri istenildiği takdirde polyester esaslı elektrostatik toz boya ile de  boyanır.

 

     Aşık ve Aşık bağlantı elemanları, gerekli yüzey temizliği yapıldıktan sonra 80 mikron polyester esaslı elektrostatik toz boya ile boyanır.

 

     Cıvatalar ve somunlar minimum 20 mikron kalınlığında elektro galvaniz ile kaplanırlar.

 

     Polyester esaslı elektrostatik toz boya düzgün ve parlak bir film tabakası oluşturur. Bu boya renkleri RAL kataloğundan seçilir. Çeşitli tonlarda mat yarı mat, yarı parlak ve tam parlak yüzeyler sağlanabilir. Elektrostatik toz boya darbelere karşı mukavemiyeti fazla olduğundan yaş boyaları ve şantiyede yapılan boyalara göre çok fazla uzun ömürlüdür. Elektrostatik toz boya –35 0C ile +280 0C arasındaki ısılara dayanıklı olup, ultraviyole ışınlarada mukavemetlidir. Aşınmaya karşı çok dayanıklıdır.

 

 

E-) MONTAJ:

 

     Montaja başlamadan önce yetkili eleman uzay kafes sistemin kurulacağı yeri, mesnetleri, aksları kontrol eder ve işveren sorumlusundan teslim alır. Montaja engel veya uygun olmayan durum var ise bunları işveren sorumlusuna bildirerek düzeltilmesi hususunda yardım ister. Uzay kafes montajı, montaj planına uygun olarak ve montaj sahasında sürekli bulunacak yetkili elemanın sorumluluğu ve gözetiminde yürütülür. Montaj sırasında, montajdan sorumlu elemanın talimatlarına uygun olarak sistemin geçici mesnetlenmesi, sisteme gerekli ters sehimin verilmesi ve yapının genel güvenliği sağlanarak hiçbir cıvata gevşek olmayacak şekilde bağlantılarının yapıldığı ve bütün Uzay kafes sistem elemanları akslarında olacak şekilde montajının tamamlanması sağlanır.         

 

Montaj yöntemleri:

 

a) Uzay kafes sistemin yerde kurulduktan sonra vinçler yardımı ile yukarı kaldırılması.

b) Tekli yada üçlü elemanların istenilen yükseklikte montajının yapılması.

c) Her iki yöntemin birlikte kullanılması. 

 

Kullanılan DIN-ISO normları ve olan TSE eşdeğer standartları aşağıdadır :

 

DIN 2440, 2441, 2458

TS 301/2, 301/3, 416/1           : Boru İmal Şekilleri

 

DIN 1055 (TS 498)                : Yapılarda Yük Şartnamesi

 

DIN 18801, DIN 18800-1      : Yüksek Çelik Yapılarda Hesap Kuralları ve İnşaat Tarzları

 

DIN 4100 (DIN 18800-1-7olarak değişti)      : Statik Yükler Altında Kaynaklı Çelik Yapılar

 

DIN 4114 (DIN 18800-2-3 olarak değişti)     : Çelik Yapılarda Stabilite Durumları ile İlgili   

                                                                             Hesap Esasları ve Şartnameler 

 

DIN4115 (DIN 18801- 18808 olarak değişti): Borulardan Yapılan Hafif Çelik Yapılarda 

                                                                              Müsaade Esasları İmalat ve Ölçüler

 

DIN 55976 (DIN EN ISO 12944) (TSE 914) : Boyama Esasları

 

DIN 17100 (DIN EN 10222-1, DIN EN 10025 olarak değişti.) : Malzeme Normları

  
 
  Ana sayfa | Kurumsal | Faaliyet Alanlarımız | Referanslar | Kariyer | İletişim Copyright © 2019 Uzay Modül Çelik Yapılar